Reklamní formáty

Reklamních formátů, které se dají využívat v online marketingu je opravdu spousta

Některé jsou více účinné a jiné zase méně. Jedny se hodí k jednomu účelu a další k jinému. Vyznat se v nich a navíc vybrat ten správný, je často velmi náročné a to navíc komplikuje další důvod, kterým je stále nové, přibývající reklamní formáty.

Proto jsme tu my, abychom vám nejen pomohli s výběrem, ale i s tvorbou, nasazením, umístěním, monitoringem.

Klasické reklamní formáty jsou:

Grafické bannery – obrázkové panely různých velikostí, obsahují text a nesou odkaz na konkrétní webové stránky. Využívají se podobně jako billboardy na dálnicích. Mají být dobře vidět, na něco upozornit, jsou zdrojem velkého objemu impresí. Samotný prodej je často až druhotným cílem. Dobře posilují značku produktu nebo image firmy. Lze je využít při větších akcích, zavádění nové služby či výprodeje. Oproti billboardům mají jednu obrovskou výhodu. Jsou na internetu a proto jedním klikem může uživatel, spotřebitel reklamy učinit akci okamžitě. Proto mají jednak hodnotu ve zrakovém vjemu a za druhé jsou cestou k vaší nabídce, pomocí prokliku. Grafické bannery je důležité navrhnout s cílem zaujmout, vyvolat emoci, odlišit se od ostatních.

Pro ilustraci uvádíme jen některé formáty.

Leaderboard – reklamní banner:
Rozměry: 745 px × 100 px
Full Banner – reklamní banner:
Rozměry: 468 px × 60 px
Half Banner – reklamní banner:
Rozměry: 234 px × 60 px
Square – reklamní banner:
Rozměry: 250 px × 250 px
Skyscraper – reklamní banner:
Rozměry: 120 px × 600 px

Bannery mohou být i pohyblivé a animované. Velikosti zůstávají stejné jako u bannerů statických.

 

Dalším oblíbeným reklamním formátem je PR článek

Klasický PR článek je dlouhý zhruba 1 až 2 NS (1 NS odpovídá zhruba 1800 znakům)

V našem konkurenčním prostředí, naše zkušenosti a přístup k tvorbě obsahu, nás vede tento dlouho využívaný reklamní formát, který má stále své místo v online marketingu, využívat více efektivně a dávat si na něm hodně záležet. V praxi to znamená, že mezi redakčním článkem a našim PR článkem není téměř žádný rozdíl, co se týče obsahu, stylistiky, a informační hodnoty. To ocení nejen čtenáři, ale i vyhledávače. Poté již ani označení, že jde o reklamní sdělení není překážkou k velké čtenosti a nebo další akci uživatelů. Například sdílení, proklik či komentování.

PR článek, tedy může mít formu rozsáhlejší studie, srovnání, může se jednat o text doplněný originálními fotografiemi, videem, infografikou, či rozhovor.

PR články se využívají k posílení značky, získávání zpětných odkazů, a v poslední řadě ke konverzi.

Animovaná videa – krátké animované spoty, udělají spoustu práce během krátké chvíle. Čas uživatele internetu, je velmi vrtkavý a pro inzerenta drahý. Statistiky ukazují, že videa jsou několikanásobně sdílenější na sociálních sítích než jiný obsah. Videa zaujmou mnohem více uživatelů než text. A hlavně ve videu dokážete vysvětlit, a sdělit mnohem více za několik sekund, než v článku, který zabere čtením dvě nebo tři minuty. Důvodem je, že do sledování videa je zapojeno více smyslů. Sdělení obsahuje hudba, obrázky, texty a mluvené slovo.

Tento obsah se proto velmi hodí pro edukaci složitějších, či hůře stravitelnějších témat. Hodí téměř pro každý obor a činnost. Umístění může být na sociálních sítích, na zakoupeném prostoru, podobně jako PR článek, v některém online magazínu. Může být propagováno pomocí reklamních systému, jako je Adwords a další. Video hýbe světem. YouTube je po vyhledávači Google druhou nejnavštěvovanější internetovou službou na světě. I na této síti je možné získat placený dosah svých videí.

Výhodou animovaných videí, kromě zmíněných kladů je nízká pořizovací cena.

Produktová videa – natáčení produktů, popis služeb, návody, ukázka funkcí, atd. Výhoda je podobný jako u animovaných videí. Mohou posloužit například jako FAQ, kdy se video vytvoří za účelem zodpovězení častých otázek.

Nevýhody, oproti animovanému videu, jsou vyšší pořizovací cena, menší kontrola nad vyvolanou emocí. Tedy video může působit trapně, aniž by si toho tvůrci videa všimli.

Video s lidmi – video kde vystupují lidé, jsou přitažlivým formátem, ale dosti časově náročným. Taková videa, nemohou vůbec působit jako reklamní, ale jako edukační. Smysl mají v případě delší série, například webináře, kurzů, záznamů přednášek, či návodů. Cílem je vybudovat základnu fanoušků, získat titul profesionála, budovat image firmy. Hodně zde záleží na samotných aktérech a jejich kvality a zkušenosti.

PPC – zkratka pro platbu za každý proklik. U nás dva nejvyužívanější reklamní systémy jsou Sklik.cz od Seznamu a AdWords od společnosti Google. Zde je možné inzerovat jak některé formáty bannerů, tak i častěji využívaná forma textové reklamy. Jde spíše o stručný inzerát, který se zobrazuje ve vyhledávání ve vyhledávači. Běžní uživatelé často ani nepoznají, i přesto, že blok s placenými odkazy jsou označeny, že jde o placený inzerát a mají je za klasický organický výpis odkazů a kliknou na něj. Využití je především ve výkonnostním marketingu, kdy jsou důležité rychlé konverze. Výhodou je systém placení, až za uskutečněné prokliky. Nevýhodou je, že ve chvíli skončení PPC kampaně, téměř utichají veškeré přínosy v podobě návštěvníků na webu. Je samozřejmě na provozovateli webového portálu, zda příchozí zaujme anebo podchytí jejich zájem pomocí remarketingu, či využije PPC k získání kontaktu a dalšímu působení, například pomocí série e-mailů, či telefonátů nebo pomocí dynamického remarketingu, který využívá zaznamenávání konkrétního počítače nebo mobilního zařízení, k opakovanému zobrazování reklamních sdělení. To však funguje v případě relevantnosti, či aktuálním zájmu o dané služby či produkt, a také do doby, než si uživatel vymaže v prohlížeči soubory cookies.

E-mailing – pomocí e-mailových zpráv získat uživatele ke konverzi či akci vedoucí k ní. Účinná, a relativně levná metoda, která však může trvat i řadu týdnů či měsíců. Jde o postupný proces, začínající 1. získáním kontaktu se souhlasem k zasílání obchodních sdělení. Častá a účinná metoda je, dát něco uživateli hodnotného výměnnou za jeho e-mail. 2. seznamování se pomocí tipů, rad, zajímavostí a kvalitního obsahu. A za 3. vybídka ke konverzi. Výhodou je, že celý proces bývá díky nástrojům zcela automatický. Nevýhodou je kromě času, také otázka míry odezvy na příchozí zprávy. To znamená, že mnoho získaných kontaktů může být ve skutečnosti neaktivních, nebo později neaktivních a proto je důležité získávat živé kontakty, z cílové skupiny a ve velkém množství.

Příspěvek na sociální síti a samotný profil či stránka, nebo účet na sociálních sítích. 

Zdánlivě jednoduchá disciplína, avšak ne pro 95 % firem a živnostníků. Správa účtu na sociálních sítí, je náročná z několika důvodů. Ten první je, že majitelé firem a jejich zaměstnanci netuší jak by měli na takové sociální síti fungovat, co sdílet a kdy a jak využít nástroje, které jsou k dispozici. Cílem sociálních sítí je budovat brand. Navazovat vztah se zákazníky a v poslední řadě může být prodej. V praxi je to však přesně naopak. Účet plný prodejních příspěvků, však nebudí dobrý dojem, ani nemá téměř žádné výsledky. Každá sociální síť má svá specifika a je třeba brát v úvahu chování, prostředí a cíle jejich uživatelů. 

Fotografie – fotografie patří k propagaci již od vytvoření prvních snímků. Fotografií je dnes na internetu obrovská spousta. Kvalitní fotografie, vytvořené na míru profesionálem však dává reklamní kampani velkou konkurenční výhodu. Kvalitní fotografie dokáží upoutat, informovat a dotvářet pocit či touhu.

 

Neváhejte nás kontaktovat a vybereme to nejlepší